Režija: Yulia Roschina
Predstava traja 1 uro in 45 minut.

Igralci: Arna Hadžialjević, Gorazd Jakomini, Vito Weis, Blaž Valič, Sandi Pavlin
Tolkalist: Vladimir Hmeljak

Naslovna junakinja Flaubertovega romana tudi v odrski priredbi ostaja tista Gospa Bovary, Emma, ki zaradi svojega neizsanjanega hrepenenja tragično konča svojo usodo podeželske žene, matere in ljubice. Je iskreno in sočutno povedana zgodba o majhnosti, brezupnem hrepenenju, neumnosti, ozkosrčnosti, krutosti, komični tragičnosti … Če Emmo in njene soljudi razumemo kot bližnje, nam podobne ljudi, če v njih prepoznamo sami sebe, potem jih ni treba razumeti. Potem jih sočutimo, kot soljudi. Kajti, kot pravi avtor priredbe, situacije, ljudje in njihove reakcije se skozi zgodovino zelo malo spreminjajo. Človek se noče spremeniti, prevzgojiti, postati boljši. Ljudje živimo en sam večni sedanjik. Vendar pa Flaubert ni pisal zato, ker bi hotel spremeniti svet. Pisal je zato, ker je hotel biti – iskren. Človeška nemoč in omejenost sta mu bili hkrati žalostni in smešni. Njegovo gledanje in čutenje sveta je mešanica satire in ganjenosti, torej satirične ganjenosti nad človekom.

Priredba Madame Bovary odrsko zanimivo strne obsežno delo v spraševanje o svetu, v katerem živimo in ki je pohabil ne samo Emmino, temveč skoraj vsako človeško dušo, postavil pregrade med človeka in ključna vprašanja njegovega bivanja ter ga tako porinil v stanje duhovne impotence. Flaubert sam je rekel: »Zanikam, da je Emma Bovary pošastna kreacija moje izrojene domišljije. Mogoče je pošast, vendar nisem jaz tisti, ki jo je ustvaril. Naš svet, vaš svet in moj svet jo je ustvaril. Tam zunaj je več tisoč Emm Bovary, katerih življenje je bilo moja inspiracija.«

 

Nagrade:

Arna Hadžialjević
Nagrada tantadruj za igralsko stvaritev 2014/2015 za vlogo Emme, 2015
Nagrada Sklada Staneta Severja za igralske dosežke v slovenskem poklicnem gledališču, med drugim tudi za vlogo Emme, 2015

Yulia Roschina
Borštnikova nagrada za režijo, Borštnikovo srečanje, 2015

Vito Weis
Borštnikova nagrada za mladega igralca za vlogi Léona in Rodolpha, Borštnikov srečanje, 2015

Nebojša PopTasić
Bršljanov venec 2015 za cikel dramskih besedil, med drugim tudi za Gospo Bovary, 2016

 

Gostuje Slovensko narodno gledališča Nova Gorica.

Ustvarjalci

Režija
Yulia Roschina
Scenografinja in kostumografinja
Vasilija Fišer
Skladatelj
Branko Rožman
Koreograf
Matjaž Farič

Igralci

Emma
Arna Hadžialjević
Charles
Gorazd Jakomini
Léon, Rodolphe
Vito Weis
Lekarnar
Blaž Valič
Župnik, Profesor, Oče Rouault
Sandi Pavlin
Tolkalist
Vladimir Hmeljak